Súčasnosť školy

Základná škola Bruselská 18

je najmladšou školou v Košiciach. Vznikla v roku 1995 a niekoľko rokov bola školou s najvyšším počtom žiakov na Slovensku. V súčasnosti sa radí medzi školy s počtom žiakov do 500.

Počas vyše dvadsaťročnej existencie sa vyprofilovalo zameranie školy v súlade so spoločenskými požiadavkami a požiadavkami rodičov. Hlavná pozornosť sa venuje vyučovaniu anglického jazyka už od 1. ročníka, vyučovaniu druhého cudzieho jazyka od 7. ročníka, prírodovedným predmetom, ktoré formujú environmentálne cítenie detí, informatike ako nevyhnutnému predpokladu na uplatnenie sa v súčasnej informačnej spoločnosti a technickej výchove ako súčasti duálneho vzdelávania, takého dôležitého pre potreby dnešného moderného života. Vedomosti a zručnosti žiakov sa rozvíjajú v moderných jazykových učebniach, v učebniach informatiky a techniky.

Dodržiavajúc zásady gréckej kalokagatie sa vo výchovno-vzdelávacom procese kladie veľký dôraz aj na zdravý telesný rozvoj a prirodzenú súťaživosť žiakov v športových kluboch rôzneho zamerania (futbal, basketbal, stolný tenis, nohejbal, turistika) v čase mimo vyučovania. Tomu napomáha aj technické vybavenie – futbalové ihrisko s umelým povrchom a školská telocvičňa.

Pedagógovia spolupracujú aj s CVČ, v ktorom sa žiaci majú možnosť zapojiť do krúžkovej činnosti, kde im zanietení učitelia vštepujú lásku k prírode, k svojmu regiónu a jeho dejinám, lásku k pohybu, tancu, spevu a výtvarnému umeniu.

Škola sa zapája do rôznych projektov, ktoré vytvárajú predpoklady pre rozvoj žiakov, umožňujú im využívať a rozvíjať ich intelektový a tvorivý potenciál v netradičných aktivitách. Tradíciou sa stali environmentálne projekty, športové projekty a projekty podporujúce spoluprácu na medzinárodnej úrovni.

Tvoriví pedagógovia spríjemňujú interiér i exteriér, starajú sa o prostredie tried aj školy v spolupráci s rodičmi, rodičia prispievajú na zakúpenie cien pre najaktívnejších žiakov i na rôzne aktivity školy.

Úspechy, ktoré škola dosahuje v rôznych súťažiach a organizovaní voľnočasových aktivít žiakov, sú dôkazom aktívnej činnosti pedagogických zamestnancov a dobrej spolupráce s rodičmi a organizáciami. Zapojením žiakov do súťaží a olympiád, do záujmovej činnosti, do zaujímavých akcií (výletov, exkurzií) je zaručené ich efektívne a zmysluplné využívanie voľného času, ktoré je zárukou správneho výchovného pôsobenia, čím sa posilňuje protidrogová prevencia, podporuje sa spolupatričnosť, kolegialita a príslušnosť k vlastnej škole a hrdosti na ňu.

Pravidelne sa organizujú konzultačné dni, Dni otvorených dverí, rodičovské združenia, prezentujú sa výsledky úspechov žiakov. Výsledky školy, spokojnosť žiakov a rodičov je zárukou ďalšej úspešnej činnosti školy.